Има определение за усещането от това да прекараш твърде дълго време в безцелно скролване на телефона и издателството на Оксфордския университет (Oxford University Press) го избра за дума на 2024 година, съобщава CNN.
„Мозъчно гниене“ (brain rot), или „Гниене на мозъка“ е избрана след гласуване, в което участвали повече от 37 хиляди души, както и публични коментари и анализи на езиковите данни.
Издателството определя „мозъчното гниене“ като „предполагаемото влошаване на умственото или интелектуалното състояние на човек, особено разглеждано в резултат на прекомерната консумация на съдържание (сега най-вече онлайн), смятано за тривиално и безсмислено“.
Макар че употребата на израза е нараснала с 230% тази година, всъщност той се появява преди повече от век. Според издателството е използван за пръв път от писателя Хенри Дейвид Торо в книгата му „Уолдън“, когато описва критикуваната склонност на обществото да оценява по-слабо сложни идеи за сметка на по-простички такива. Терминът обаче набра особена популярност през последната година, след като нарастват притесненията за влиянието на прекомерната консумация на нискокачествено онлайн съдържание.
„„Мозъчното гниене“ говори за една от възприеманите опасности на виртуалния живот и начина, по който използваме свободното си време“, казва Каспър Гратуол, президент на Oxford Languages.