5 начина да преборим зимната меланхолия

5 начина да преборим зимната меланхолия
5 Януари 2023

Научно доказано е, че зимата е най-депресивния период за повечето хора. Това се дължи на липсата на светлина, краткия ден, студа и начина на живот, до който всичко това води. През зимата пътуваме по-малко, движим се по-малко, излизаме с по-малко хора, забавляваме се по-малко и плащаме по-големи сметки. Това е период, в който предимно работим и си стоим вкъщи. Факторите, заради които страдаме от летаргия и лошо настроение са много. Доказано е, че причините са и физически, и психически. Ето обаче няколко начина, предоставени от експертите на британския в-к Guardian, с които да се преборим със зимната меланхолия и да дочакаме по-топлите и хубави дни.

Упражнения

Движението е енергия и живот. Обездвижването е най-честата причина за ранна смърт в западния свят, изпреварвайки дори тютюнопушенето. Днес прекарваме дните си пред компютъра, отделяйки малко време на упражнения и разходки. Само 15 минути активно движение на ден обаче, води до увеличаване на невротрансмитери като норепинефрина и допамина. Това, от своя страна, помага настроението ни да бъде по-ведро, а самите ние да имаме повече енергия.

Храна

Ключът към решението на много проблеми, включително на стреса и депресията е храната. Не прекалявайте с мазното, пърженото и сладкото, защото то само ще ви накара да се почувствате още по-унили, особено ако качите и килограми. Менюто ви трябва да е богато на омега 3 киселини, на плодове и зеленчуци, сурови ядки и пълнозърнести храни. Също така трябва да си набавяте нужните количества витамин Б12 и Д, липсата на които води също до депресивни състояния. Витамин Б12 се намира в нискомаслените млечни продукти, мидите, говеждото месо и зърнените култури, а витамин Д в мазните риби като сьомга и риба тон и суровите ядки, но няма да сбъркате, ако го приемате и допълнително под формата на таблетки.

Сън

Зимните дни са кратки, затова не трябва да ги пропиляваме като спим. Най-добре е да бъдете будни за слънчевите часове, така че да можете да се изложите на дневната светлина колкото се може повече. За да спите съобразно биологичния си часовник, лягайте си по едно и също време всяка вечер и ставайте всяка сутрин по едно и също време. Това помага да поддържате тялото си в рутина. Ако имате проблем със съня, помислете за използването на хранителни добавки.

Медитация

Д-р Норман Розентал, психиатърът, който пръв започва да изследва зимната депресия, твърдо вярва в медитацията като средство за лечение на състоянието. Изследванията сочат, че чрез отпускане на тялото и ума чрез медитация, се симулира освобождаването на хормона мелатонин. Освен това медитацията може да доведе до повишена активност в лявата префронтална кора, част от мозъка, свързана с щастието, и намалена активност в мозъчните региони, свързани със стреса.

Ново приятелство

Доказано е, че след навършването на 30 години на всекиго е значително по-трудно да завързва нови приятелства. Това обаче зависи само от нас - ако сме по-комуникативни на приятелски събирания, винаги може да се окаже, че следващата ни най-добра приятелка всъщност е съвсем близо и може много да ни помогне.

Прочетете още